ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ vs ΕΘΝΙΚΟΣ

vs

Ανακεφαλαίωση

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα 2023-24 η ομάδα μας, καθώς με καλή εμφάνιση στο Β΄μέρος του αγώνα με τον Εθνικό επικράτησε με 2-1.

Ο αγώνας ξεκίνησε κάπως νευρικά χωρίς να καταγράφονται καλές φάσεις από τις δυο ομάδες, αλλά όσο προχωρούσε το παιχνίδι ήταν η Ανόρθωση που ανέλαβε πρωτοβουλία και έψαχνε το γκολ ειδικά μετά την είσοδο στον αγώνα του Σέρχιο Καστέλ. Κατάφερε να το πετύχει στο 62’ με τον Μιγκέλ Γκερέρο να πλασάρει ιδανικά μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Καστέλ.

Ο Ισπανός φορ στη συνέχεια μετατράπηκε σε εκτελεστή, πρώτα στο 65’ με πλασέ στην επαναφορά μετά από σουτ του Παρούτη στο δοκάρι και μετά στο 85’ μετά από κάθετη του Γκερέρο και πλασέ εντός περιοχής. Ο Εθνικός μείωσε στο 89’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πεχλιβάνη.

Δηλώσεις Ανόρθωσης

Νταβίντ Γκαγιέγο: «Το απόλαυσα πολύ. Ήταν ένα περιβάλλον πολύ ποδοσφαιρικό. Στο δεύτερο ημίχρονο, που μπήκαν και τα γκολ το χάρηκε και ο κόσμος. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν βιαστικοί, δεν μπορέσαμε να κάνουμε αυτά που έπρεπε. Θα χρειαστεί χρόνος. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε περισσότερη προσωπικότητα. Ο Εθνικός θα είναι ένας δύσκολος αντίπαλος για όλους».

Σέρχιο Καστέλ: «Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος που κάναμε ιδανική πρεμιέρα. Έχουμε υψηλούς στόχους και είναι σημαντικό που κερδίσαμε εδώ, στο σπίτι μας. Ήταν πολύ καλή η ατμόσφαιρα, ευχαριστούμε τον κόσμο. Πρέπει να συνεχίσουμε έτσι, όπως ξεκινήσαμε. Στόχος μας είναι να κάνουμε περήφανους τους οπαδούς μας.

Έχουμε οικογενειακό κλίμα, μας βοηθάει πολύ ο κόσμος αλλά και οι κύπριοι παίκτες για να μπορέσουμε να προσαρμοστούμε.

Στόχος μου είναι να ξεπεράσω το ρεκόρ τερμάτων μου (13). Πέρσι ήμουν άτυχος, είχα κάποιους τραυματισμούς. Ήταν μια δύσκολη χρονιά και θέλω να κάνω ένα restart».

Δανιήλ Παρούτης
60'
Anderson Correia
Sergio Castel
60'
10. Miguel Guerrero 62'
9. Sergio Castel 65'
Waris Majeed
Chico Banza
74'
9. Sergio Castel 85'
Moussa Wague
Μηνάς Αντωνίου
87'
Sergio Tejera
Στέφανος Χαραλάμπους
87'
 89' 10. Μάριος Πεχλιβάνης