ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ VS ΟΜΟΝΟΙΑ

vs

Ανακεφαλαίωση

Μεγάλη νίκη με 4-1 πήρε η ομάδα μας στο ντέρμπι με την Ομόνοια, μετά από πολύ καλή εμφάνιση και ανατροπή στο σκορ. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη και ο τέταρτος αγώνας που η ομάδα μας είναι αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις.

Η Ανόρθωσις είχε την πρώτη μεγάλη φάση με το τετ α τετ του Μιχάλη Ιωάννου στο 2΄ με την Ομόνοια στη συνέχεια να απειλεί και τον Λόρια να κρατά το μηδέν όπου χρειάστηκε. Οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που προηγήθηκαν κιόλας στο 30’ με το Λοίζου, σε ένα σημείο του αγώνα που η ομάδας μας ανέλαβε την πρωτοβουλία και πίεζε. Κάτι που δεν άλλαξε παρά το γκολ καθώς ήταν και πάλι η Ανόρθωσις που υπερείχε και δικαιώθηκε στο φινάλε του πρώτου μέρους με το πλασέ του Μραζ στην κάθετη πάσα του Γκερέϊρο. Πρώτες εμπλοκές σε γκολ για τα νέα μας αποκτήματα.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας υπήρξε κυρίαρχη από το πρώτο λεπτό και κατάφερε να φτάσει στην ευρεία νίκη με άλλα δυο γκολ από τον Μραζ, με Μιχάλη Ιωάννου και Ντάνι Παρούτη να έχουν τις ασσίστ, και την υπέροχη ενέργεια του Αντονίν στο 94’. Πρώτο χατ τρικ καριέρας για τον Μραζ, δεύτερο γκολ του Αντονίν.

Δηλώσεις:

Βέσκο Μιχαήλοβιτς: «Συγχαρητήρια στους παίκτες και την ομάδα για μία γεμάτη, εξαιρετική εμφάνιση, εκτός από το πρώτο 10λεπτο. Πραγματικά έδωσαν τα πάντα απόψε και στο τέλος της ημέρας δίκαια κερδίσαμε το παιγνίδι. Δεν ξεκινήσαμε καλά η αλήθεια, τα πρώτα λεπτά ήμασταν λίγο αγχωμένοι και φοβισμένοι χωρίς λόγο. Σιγά σιγά ισορροπήσαμε το παιγνίδι και εκεί δεχθήκαμε το γκολ. Δεν σταματήσαμε όμως καθόλου και το γκολ στο 44 βοήθησε αφάνταστα στην εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου. Δίκαια κερδίσαμε το παιγνίδι και προχωρούμε. Σας υπόσχομαι ότι η ομάδα θα είναι ακόμα καλύτερη. Αυτός ο υπέροχος κόσμος αξίζει τέτοιες μεγάλες νίκες απέναντι σε μεγάλους αντιπάλους».

Σάμουελ Μραζ: «Ήταν το πρώτο χατ τρικ που πέτυχα στην καριέρα μου και το απόλαυσα. Είμαι πολύ χαρούμενος που βοήθησα την ομάδα. Τα πρώτα 15 λεπτά δεν ήταν εύκολα, μετά προσπαθήσαμε να ελέγξουμε τον ρυθμό. Πετύχαμε τέσσερα γκολ, κάναμε μία πολύ καλή εμφάνιση και είμαστε πολύ χαρούμενοι. Θα προσπαθήσω να έχω τις ίδιες εμφανίσεις και να σκοράρω, αυτός είναι ο στόχος μου».

Ιστορικό αγώνα

30' 10. Λοΐζος Λοΐζου