ΟΘΕΛΛΟΣ VS ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ

vs

Ανακεφαλαίωση

Δεύτερη νίκη σε δυο αγώνες στο πρωτάθλημα για την ομάδα μας, που ξεπέρασε το εμπόδιο του Οθέλλου επικρατώντας με 2-0 στο «Αμμόχωστος Επιστροφή».

Η Ανόρθωσις παρατάχθηκε με μια αλλαγή σε σχέση με την πρεμιέρα απέναντι στον Εθνικό, με τον Σέρχιο Καστέλ να παίρνει για πρώτη φορά φανέλα βασικού στη θέση του Άντερσον Κορέϊα. Καταγράφηκαν επίσης οι πρώτες παρουσίες σε επίσημο αγώνα για τους Κασαμά και Τιουνέ που μπήκαν στον αγώνα ως αλλαγή.

Η εμφάνιση του πρώτου μέρους ήταν πολύ καλή, με τον Γκερέρο να ανοίγει το σκορ μετά από εκτέλεση πέναλτι στο 19’. Παράβαση που αρχικά υποδείχθηκε εκτός περιοχής και με παρέμβαση του VAR διορθώθηκε. Στη συνέχεια καταγράφηκαν κι άλλες σημαντικές ευκαιρίες με τον Ταουντούλ να κρατά στο παιχνίδι τον Οθέλλο. Στην επανάληψη και στα πρώτα στάδια η ομάδα μας δέχθηκε πίεση αλλά μπόρεσε να ανταπεξέλθει χάρις και στην πολύ καλή παρουσία που είχε στον αγώνα ο Ιβάν Αρμπολέδα. Εν τέλει, και αφού πρώτα μας ακυρώθηκαν δυο γκολ από Μαρμούκ και Καστέλ, ήρθε το 2-0 από πολύ ωραία αντεπίθεση και ασσίστ του Γκερέρο στον Φερέιρα.

Δηλώσεις Ανόρθωσης

Νταβίντ Γκαγιέγο: «Υπήρχαν δύο διαφορετικά ημίχρονα στο παιχνίδι. Ήταν πολύ δύσκολο να παίξεις απέναντι σε ένα αντίπαλο που παίζει 5-4-1 αλλά η ομάδα έδειξε καλό πρόσωπο. Δεν είμαι ικανοποιημένος από το β’ ημίχρονο γιατί δεν υπήρχε ο ενθουσιασμός για να βάλουμε το δεύτερο γκολ. Πρέπει να κρατήσουμε και τα θετικά, δηλαδή ότι η Ανόρθωση απέκτησε ξανά τον έλεγχο και σκόραρε. Υπάρχει ακόμη δρόμος στο πρωτάθλημα. Ήμουν ικανοποιημένος από το α΄ ημίχρονο. Στο β΄ ημίχρονο ο αντίπαλος άξιζε περισσότερα. Όμως πρέπει να κρατήσουμε τις νίκες, ήταν ένας πολύ δύσκολος αγώνας από ένα αντίπαλο που ήρθε ισόπαλος με τον Απόλλωνα την προηγούμενη εβδομάδα».

Ιβάν Αρμπολέδα: «Όλη η ομάδα έπαιξε καλά, μπορέσαμε να κρατήσουμε το 0 και να συγκεντρωθούμε. Κερδίσαμε μαζί την νίκη. Όλη η ομάδα δουλεύει μέρα με την μέρα. Ο χρόνος θα δείξει, πάμε βήμα βήμα. Υπάρχει πολύ ωραίο κλίμα στην ομάδα και δουλεύουμε όλοι μαζί».