ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ VS ΑΡΗΣ

vs

Ανακεφαλαίωση

Στην προημιτελική φάση σταμάτησε η προσπάθεια της ομάδας μας στο θεσμό του κυπέλλου, καθώς μετά την ήττα από τον Άρη με 3-2 τέθηκε εκτός της συνέχειας.

Η εικόνα μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακή και με τον Άρη να είναι άκρως αποτελεσματικός βρεθήκαμε να χάνουμε 3-0 από τα γκολ των Καζού, Μπένγκστον και Γκομίς. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, η ομάδα μας διεκδίκησε το γκολ και κατάφερε να μειώσει μέχρι το 3-2 με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι του Καστέλ.

Δηλώσεις:

Νταβίντ Γκαγιέγο: «Παίζαμε στο σπίτι μας και είχαμε ένα ξεκάθαρο τρόπο παιχνιδιού. Έπρεπε να βγούμε να επιτεθούμε για να μην συμβεί αυτό που μας συνέβη τις προηγούμενες δύο φορές. Αυτό που θέλαμε ήταν να πιέζουμε ψηλά και να έχουμε άμεση ανάκτηση της μπάλας για να μην δώσουμε ευκαιρία στον αντίπαλο να δημιουργήσει ευκαιρίες. Όταν είδα το πρώτο γκολ από την τηλεόραση δεν κατάλαβα πως ήρθε. Το πρώτο γκολ ήταν μεγάλο λάθος από μας, ήρθε λίγο αργότερα το δεύτερο. Μετά θέλαμε απλά να πάμε στο ημίχρονο για να ξεκουραστούμε και να ανασυνταχθούμε. Μπορεί ο κόσμος να νομίζει ότι κάναμε κάτι το διαφορετικό στο δεύτερο ημίχρονο όμως πάλι μπήκαμε με σκοπό να πιέσουμε ψηλά. Η μόνη διαφορά ήταν απλά ότι δεν χάναμε τόσο εύκολα την μπάλα».

Μιχάλης Ιωάννου: «Δεχτήκαμε γκολ γρήγορα, όταν δέχεσαι τρία γκολ στο πρώτο μέρος σημαίνει ότι έκανες λάθη. Χάσαμε το πιο σημαντικό παιχνίδι της χρονιάς μέχρι τώρα. Είμαστε η Ανόρθωση και πρέπει να παλέψουμε για να βγούμε Ευρώπη. Από εδώ και πέρα όλα τα παιχνίδια είναι τελικοί και πρέπει να παίρνουμε αποτελέσματα».

Ιστορικό αγώνα

14' 3. Caju
 25' 7. Karl Leo Bengtsson
 35' 14. Yannick Gomis