ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ VS ΔΟΞΑ

vs

Ανακεφαλαίωση

Νικηφόρο ξεκίνημα για την ομάδα μας στη Β’ φάση του πρωταθλήματος καθώς απέναντι στη Δόξα επικράτησε με ανατροπή 3-1.

Το πρώτο μέρος βρήκε τη Δόξα να προηγείται με 1-0 χάρις σε γκολ του Τιτζιανι στο 9’ και γενικότερα οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο. Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο Β’ μέρος με τον Τεχέρα να ισοφαρίζει με πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε δυο φορές, στο 61’ και παράλληλα ο Αμπντουλλάχ της Δόξας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Στη συνέχεια αφού κυριάρχησε, η Ανόρθωση βρήκε δυο γκολ με παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο για να κερδίσει. Πρώτα με σουτ του Γουαρίς από ασσίστ του Γκερέρο στο 74’ και ακολούθως ο Γκανέζος έγινε δημιουργός για το πολύ ωραίο τελείωμα του Φερέιρα στο 86’.

Δηλώσεις

Βέσκο Μιχαήλοβιτς: «Συγχαρητήρια στη Δόξα για ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και στην ομάδα μου για ένα πάρα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο. Χάσαμε 45 λεπτά και δεν ήμασταν καθόλου καλοί. Ήταν η χειρότερη εμφάνιση από τη μέρα που είμαι προπονητής της Ανόρθωσης. Ένας λόγος ήταν επειδή εμείς δεν ήμασταν καλά και δεύτερος, ίσως και πιο σημαντικός λόγος, ο κύριος Σακκάς και η ομάδα του δεν μας άφηναν ούτε μισή ευκαιρία να κάνουμε και ήταν επικίνδυνοι. Ήμασταν και ευχαριστημένοι που το ημίχρονο έληξε στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε κάποια πράγματα και ρισκάραμε αρκετά. Βάλαμε πολλούς παίκτες μέσα στην περιοχή και ευτυχώς ήρθε γρήγορα η ισοφάριση. Σίγουρα αποκτήσαμε και μεγάλο πλεονέκτημα με την κόκκινη της Δόξας. Από εκεί και πέρα, ήμασταν πάρα πολύ καλοί και βάλαμε δύο ωραία γκολ. Κρατήσαμε την μπάλα και γενικά από το δεύτερο ημίχρονο είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Η δουλειά συνεχίζεται για εμάς στο δεύτερο γκρουπ, χωρίς να υποτιμήσω κάποια ομάδα, δεν ταιριάζει σε μια ομάδα όπως η Ανόρθωση. Πρέπει να παίξουμε όμως σε όλα τα παιχνίδια, όπως παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε στα υπόλοιπα παιχνίδια για να πάρουμε όσο το δυνατό περισσότερους βαθμούς. Όχι ότι θα κάνουμε κάτι με αυτούς τους βαθμούς, απλά για να είμαστε σωστοί επαγγελματίες και να τελειώσουμε αυτή τη δύσκολη χρονιά με νίκες».

Γουαρίς Μαζέτ: «Ήταν μια πολύ καλή ομαδική προσπάθεια και πετύχαμε μια σημαντική νίκη. Είμαστε απογοητευμένοι από την πορεία μας στο Κύπελλο, ωστόσο θέλουμε να κερδίσουμε όλους τους αγώνες μέχρι το τέλος. Είμαστε επαγγελματίες, πρέπει να δίνουμε τα πάντα σε κάθε παιχνίδι. Καταλαβαίνουμε την απογοήτευση του κόσμου, τους θέλουμε δίπλα μας μέχρι το τέλος».

8Sergio Tejera Μέσος 60'
41'

Ιστορικό αγώνα

9' 7. Tidjani Anaane