ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ VS ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ

vs

Ανακεφαλαίωση

Την ανατροπή θα επιδιώξει να κάνει η ομάδα μας στο επαναληπτικό προημιτελικό αγώνα κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, μετά την ήττα της με 2-1 στον πρώτο αγώνα που έγινε στο «Μακάρειο».

Η Ανόρθωσις μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο και στο πρώτο μισάωρο είχε την υπεροχή και τις καλές στιγμές με το μέρος της όμως ήταν ο Ολυμπιακός που σκόραρε σε αντεπίθεση με τον Στέφανο Χαραλάμπους. Η ομάδα μας αντέδρασε και στο φινάλε του ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι που ο Τεχέρα μετέτρεψε σε γκολ για την ισοφάριση. Πρώτο γκολ του Ισπανού με τα «κυανόλευκα».

Στην επανάληψη παρουσιαστήκαμε μακριά από την καλή μας εικόνα και ήμασταν ακίνδυνοι, με αποτέλεσμα τελικά να ηττηθούμε από ένα ακόμα γκολ του Χαραλάμπους.

Δηλώσεις:

Βέσκο Μιχαήλοβιτς: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Ήταν ακριβώς όπως το περιμέναμε με μια καλά οργανωμένη αμυντικά ομάδα. Το καλό για εμάς είναι ότι υπάρχει δεύτερο παιχνίδι σε δύο βδομάδες και να είναι σίγουρος ο κόσμος μας και όλοι ότι η Ανόρθωση δεν θα παρουσιάσει αυτή την εικόνα ειδικά του δεύτερου ημιχρόνου. Μπορούμε σίγουρα πολύ καλύτερα, δείξαμε μέχρι σήμερα ότι είμαστε πολύ καλή ομάδα και πιστεύω μπροστά στον κόσμο μας θα καταφέρουμε έστω και δύσκολα να περάσουμε στην επόμενη φάση. Αυτό το παιχνίδι τέλειωσε, να προετοιμαστούμε για το δύσκολο παιχνίδι της Δευτέρας με την Πάφο και το κύπελλο μπορεί να περιμένει. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε σήμερα πάρα πολύς, μπορεί να έφυγαν χωρίς να είναι ευχαριστημένοι με αυτά που είδαν όμως να είναι σίγουροι ότι στη συνέχεια θα είμαστε καλύτεροι».

88. Στέφανος Χαραλάμπους 34'
 45' 8. Sergio Tejera
88. Στέφανος Χαραλάμπους 55'
 59' 2. Marco Baixinho
 61'Δανιήλ Παρούτης
Waris Majeed
 61'Varazdad Haroyan
Παύλος Κορρέα
 61'Μιχάλης Ιωάννου
Δημήτρης Χριστοφή
 64' 44. Παύλος Κορρέα