Φιλική τεσσάρα στην τιμητική Μαργκάσα

Μια ακόμα φιλική νίκη πέτυχε η ομάδα μας, καθώς μέσα στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» επικράτησε με 4-0 της Νέας Σαλαμίνας.

Ο αγώνας είχε χαρακτήρα τιμητικής για τον ποδοσφαιριστή των «ερυθρολεύκων» και πρώην της ομάδας μας Ρενάτο Μαργκάσα που σταμάτησε το ποδόσφαιρο και τιμήθηκε σχετικά από τους Προέδρους των δυο ομάδων. Ο Κυπροποιημένος Πορτογάλος άσσος αγωνίστηκε για μερικά λεπτά και ακολούθως αποχώρησε καταχειροκροτούμενος.

Στο αγωνιστικό μέρος, η Ανόρθωσις κυριάρχησε και επικράτησε με δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 30’ ο Φερέιρα άνοιξε το σκορ από πάσα άσσιστ του Φερέιρα ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κάργας με κεφαλιά έκανε το 2-0 μετά από κόρνερ του Γκερέρο.

Τα γκολ συνεχίστηκαν στην επανάληψη με τον Φερέιρα να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του και τρίτο της ομάδας μας στο 67’ μετά από ασσίστ αυτή τη φορά του Γκαρθία. Στο φινάλε, σκόραρε και ο νεαρός Τζουλίου με ωραίο τελείωμα σε τετ α τετ.

Στα αξιοσημείωτα και η ανακοίνωση κατ’ αρχήν συμφωνίας με τον ποδοσφαιριστή Sekou Gassama στο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Η σύνθεση της Ανόρθωσης: Μιχαήλ, Γουαγκέ, Γκαρθία, Κάργας, Κορρέα, Ιωάννου Μ. Τεχέρα, Χαραλάμπους, Φερέιρα, Γκερέρο, Κορέια (Αντωνίου, Τζουλίου, Ιωάννου Γ., Μαρμούκ, Τιουνέ, Παρούτης).