Τρία γκολ, τρεις βαθμοί

Τη νίκη με 3-0 πανηγύρισε επί του Εθνικού Άχνας η ομάδα μας απόψε, σημειώνοντας την τρίτη επιτυχία της σε τρεις αγώνες στο πρωτάθλημα. Ήταν ο δεύτερος φετινός αγώνας της Ανόρθωσης μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», το οποίο ήταν για ακόμα μια φορά κατάμεστο από τους φίλους και οπαδούς της Μεγάλης Κυρίας.

Η Ανόρθωσις μπήκε στο παιχνίδι με γκολ από τα αποδυτήρια, αφού μόλις στο δεύτερο λεπτό βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 1-0. Ήταν το έξοχα εκτελεσμένο κόρνερ από τον Μαρτίνες, ο οποίος σημάδεψε το κεφάλι του Ζοάο Βίκτορ που κινήθηκε έξυπνα μέσα στην περιοχή και ελευθερώθηκε, με την μπάλα απ’ εκεί να καταλήγει στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μπογκατίνοφ.

Μετά από ένα εικοσάλεπτο στο οποίο η ομάδα μας ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα αλλά δεν έφτιαξε τις μεγάλες ευκαιρίες, ο Εθνικός ξεθάρρεψε. Σε δυο περιπτώσεις, στο 20′ και 29′ ο Κόπριβετς έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση. Ο Εντλοβού δεν πρόλαβε την μπάλα ακριβώς στο ημίωρο ενώ έξι λεπτά αργότερα τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή αμυνόμενος διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 42ο λεπτό όμως, μίλησε η κλάση του Πελέ, ο οποίος βρέθηκε για πρώτη φορά στην 11άδα όπως και ο Ορλάντι. Ο Πορτογάλος εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και έστειλε συστημένη την μπάλα στην κλειστή γωνία του Μπογκατίνοφ, γράφοντας μέσα σε αποθέωση το 2-0. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Εθνικό να μειώσει χάθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, με τον Κόπριβετς και πάλι να λέει «όχι» στους Αχνιώτες.

Ο Σλοβένος γκολκίπερ παρενέβη για ακόμα μια φορά σωτήρια στις αρχές της επανάληψης, καθιστώντας σαφές ότι δεν υπήρχε περίπτωση να δεχτεί τέρμα απόψε. Στο 71′, ο Εντλοβού και ο νεοεισελθόν Αβραάμ συνδυάστηκαν άψογα και διέλυσαν κάθε αμφιβολία για το ποιος θα έφευγε με το τρίποντο από το στάδιο. Ο Κύπριος επιθετικός πήρε την μπάλα από τον Νοτιοαφρικανό και αφού διένυσε ταχύτατα αρκετά μέτρα τον τροφοδότησε κάθετα την κατάλληλη στιγμή, με τον Εντλοβού να προλαβαίνει τον Μπογκατίνοφ στην έξοδο και να πλασάρει ιδανικά για το 3-0.

Ανόρθωσις (Άντρε Πάους): Κόπριβετς, Λαΐφης, Χόλγκερσον, Γκάμπριελ, Νούχου, Βίκτορ, Πελέ (46′ Μαϊσουράτζε), Μαρτίνες (73′ Αμπουρτζάνια), Μακρής, Ορλάντι (67′ Αβραάμ), Εντλοβού.

Κίτρινες: Μαϊσουράτζε