Επάνοδος στις νίκες

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε το απόγευμα της Κυριακής η Ανόρθωσις, καταβάλλοντας τη Δόξα με το στενό 1-0 μέσα στο Αντώνης Παπαδόπουλος. Σε ένα παιχνίδι… ακατάλληλο για καρδιακούς, οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με τη Μεγάλη Κυρία δίχως να θέλξει με την απόδοσή της, να κρατά το υπερπολύτιμο γκολ του Γκονζάλβες από το 21ο λεπτό μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα της Αμμοχώστου να είναι καλύτερη αλλά τη Δόξα να κερδίζει ένα αυστηρό πέναλτι κόντρα στη ροή του αγώνα, μόλις στο 15′. Του πέναλτι προηγήθηκε ξεκάθαρο φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα Καμίνσκι, το οποίο ωστόσο δεν υποδείχθηκε. Ο Βέλγος πορτιέρο της Κυρίας, φρόντισε να αποσοβήσει τον κίνδυνο, πέφτοντας και αποκρούοντας την εκτέλεση του Λόμπο στη γωνία του.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 19′, ο Κάλβο κερδίζει πέναλτι σε εντός περιοχής ανατροπή του από τον Αντόνιο. Ο Ίσμα Γκονζάλβες αναλαμβάνει την εκτέλεση και παρά την προσπάθεια του Χ”Φραγκίσκου στέλνει την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0.

Δυο αποβολές σημάδεψαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, μια για κάθε ομάδα. Με απ’ ευθείας κόκκινη τιμωρήθηκε αντιαθλητικό κτύπημα του Βασκοντσέλος πάνω στον Μάκο ενώ τη δεύτερη κίτρινη κάρτα αντίκρισε ο Λαΐφης στο 42′.

Παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων, το 1-0 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Με τη νίκη της, η Ανόρθωσις διατηρείται με το πέρας της 21ης αγωνιστικής στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 38 βαθμούς. Το ερχόμενο Σάββατο, στις 16:00, αντιμετωπίζουμε τον Απόλλωνα στο Τσίρειο στάδιο, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.