Χωρίς βαθμούς…

Δίχως βαθμολογικό κέρδος έφυγε από το τελευταίο παιχνίδι του 2014 η ποδοσφαιρική Ανόρθωση, αφού δεχτήκαμε την ήττα στο ΓΣΖ από την ΑΕΚ με 1-0.

Ο αγώνας δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας και μέχρι το ημίχρονο ήταν φανερό ότι πολύ πιθανόν να κριθεί στο γκολ, αφού οι ξεκάθαρες ευκαιρίες για τις δυο ομάδες ήταν ελάχιστες.

Στην επανάληψη, ο Γρηγόρης Μάκος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 58ο λεπτό και αποβλήθηκε, με αποτέλεσμα οι ποδοσφαιριστές μας να είναι αναγκασμένοι να συνεχίσουν τις προσπάθειές τους με αριθμητικό μειονέκτημα. Παρότι η ΑΕΚ δεν έφτιαξε τη μεγάλη ευκαιρία, από ένα κόρνερ στο 67′ μπήκε μπροστά στο σκορ. Η Μεγάλη Κυρία έβαλε πίεση στην αντίπαλο, ωστόσο το αποτέλεσμα παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Ανόρθωσις (Άντρε Πάους): Καμίνσκι, Δημητρίου, Μάκος, Χόλγκερσον, Νούχου, Λαΐφης, Μαΐσουράτζε, Αμπουρτζάνια (85′ Σαμπάλα), Κάλβο, Αβραάμ (62′ Εντέ), Μακρής

Κίτρινες: Μαϊσουράτζε (5η), Λαΐφης (2η) – Κόκκινες: Μάκος (2η κίτρινη)